Budowa kościoła w Olesku – widać już metę!!!

Rzymskokatolicka parafia w Olesku posiada wielowiekową tradycję. Do dziś istnieje tu pokapucyński klasztor i kościół z 1739 r. W czasie II wojny światowej w świątyni stworzono obóz dla Żydów, który zlikwidowano w 1943 roku po wymordowaniu jeńców. W 1980 roku budynki klasztorne przejęła Lwowska Galeria Obrazów, natomiast kościół sukcesywnie zaczął popadać w ruinę. Piętrzące się przeciwności uniemożliwiły odzyskanie świątyni, jednak dzięki uprzejmości administracji zamku w Olesku wspólnota parafialna wiele lat modliła się w kaplicy, w której według tradycji ochrzczony został między innymi król Jan III Sobieski. Po zmianie kierownictwa dalsza modlitwa w zamkowej kaplicy okazała się jednak niemożliwa. Kiedy władze zamku wypowiedziały umowę umożliwiającą sprawowanie liturgii w kaplicy zamkowej, wierni oleskiej parafii przenieśli się pod drzwi popadającej w ruinę świątyni i przez długi czas pod gołym niebem gromadzili się na Mszy Świętej.

Na wiosnę ubiegłego roku zawaliła się konstrukcja podtrzymująca dach kościoła i względy bezpieczeństwa uniemożliwiły dalsze odprawianie Mszy w tym miejscu. Wtedy dzięki staraniom ks. bpa Mieczysława Mokrzyckiego oraz wielu ludzi dobrej woli zakupiono domek jednorodzinny i rozpoczęto budowę nowej świątyni. 20 grudnia 2020 roku, kiedy tylko stan budowy na to pozwolił lwowski Metropolita dokonał konsekracji świątyni. Tego dnia, po ponad 80-ciu latach wierni parafii w Olesku odzyskali swoje miejsce modlitwy.

Od tamtego czasu oleska świątynia pięknieje. Udało się już położyć posadzkę, niedawno pojawiły się zewnętrzne schody oraz meble w zakrystii. Widać już metę – powtarzają olescy parafianie. Każdy kto brał udział w jakimkolwiek biegu wie jednak, że najwięcej wysiłku kosztują zawsze ostanie metry przed metą. Bardzo wiele trudu i środków finansowych zaangażowaliśmy w to miejsce. Dziś dziękujemy Panu Bogu za każdego z dobrodziejów, dzięki którym mamy swoje miejsce modlitwy. Ufamy, że dzięki ludziom z otwartymi sercami uda się nam niebawem zakupić ławki i dokończyć resztę niezbędnych prac – dodaje ks. Jan Stachura MS, proboszcz parafii w Olesku.

Kościół p.w. św. Antoniego w Olesku obsługiwany jest przez księży Misjonarzy Saletynów z Buska.